Sunday, March 29, 2009

Poliitilised ideoloogiad

Liberaalid

Ojuland: sotside ja kristlaste poliitika süvendab kriisi

vt postimees.ee

Reformierakondlasest riigikogu aseesimehe Kristiina Ojulandi väitel kipuvad Euroopa sotsid ja kristlikud demokraadid süvendama oma laristamiskommete tõttu üleilmset majanduskriisi.

«Täna on Euroopas jäme ots sotsialistide ja kristlike demokraatide käes, kes on liigsete riiklike kulutuste ja vastutustundetu finantspoliitika tõttu ainult süvendanud ülemaailmset majanduskriisi,» rääkis Ojuland.
Loe edasi...

Eesti ravikindlustussüsteem

Kuidas toimib Eesti ravikindlustussüsteem?

Evelin Koppel, Eesti haigekassa avalike suhete juht
vt ka Tarbija24.ee

Eestis on riiklikult korraldatud ravikindlustussüsteem, mis põhineb solidaarsusel. Solidaarsus seab üldise huvi tähtsamaks üksikisiku huvist. Üldiseks huviks ravikindlustuses on olukord, kus kõik kindlustatud ja nendega võrdsustatud isikud, pensionärid ja lapsed, saavad ühesugust arstiabi, vaatamata sellele, kas nad maksavad ravikindlustusmaksu või ei.
Loe edasi...

Teeme Ära 2008

Eesti eelmise aasta edukaim kodanikualgatus: Teeme Ära 2008

Mingil hetkel eelmisel sügisel tundis aasta kodanikuks valitud ja «Teeme ära» prügikoristuskampaania eestvedaja Rainer Nõlvak jõuetut viha – laga oli siin ja seal. Keegi pidi prügi ära koristama.

Ühel ilusal laupäeva varahommikul, 3. mail 2008, tuli rohkem kui 50 000 inimest oma kodudest välja, et üheskoos kodumaa koledatest prügihunnikutest puhtaks teha. 5 tunni jooksul korjasid vabatahtlikud Eestimaa metsadest ja teeäärtest kokku rohkem kui 10 000 tonni rämpsu. Kas saab ilusamat kingitust teha oma maale tema 90. sünnipäevaks?

Цель уникальной кампании "Сделаем 2008" - собрать 10 000 тонн мусора, скопившегося в лесах и вдоль обочин дорог Эстонии. Более 50 000 человек вышли 3 мая 2008 года на уборку и очистили страну.

Loe edasi siit...

Minu Eesti kodanikualgatus

Minu Eesti mõttetalgute teemad

01. mail Minu Eesti mõttetalgutel mõtleb 100 000 inimest üle Eesti vähemalt 400 mõttekojas, väljaspool Eestit ja ka virutaalmaailmas nt Skype vahendusel sellest, kuidas Eestimaad paremaks teha.

Mis teemadel mõtlemine käib? Selleks, et inimestel oleks lihtsam leida endale südamelähedane teema on Praxise ja eri valdkondade ekspertide eestvedamisel välja töötatud 18 ühiskondlikku teemat, mis kõik keskenduvadki sellele, kuidas Eestimaad paremaks teha. Kõik ühiskondlikud teemad on minu eesti kodulehel mõttetalgute teemade alt kättesaadavad. Sinna oleme koondamas teemade kohta ka taustinfot, et oleks lihtsam teada, mis on selle teemaga seotud probleemid ja kitsaskohad. Igas mõttekojas tuleb arutlusele nendest teemadest 3, mis kojavanem on eelnevalt välja valinud ja mõttekotta registreerudes on need nähtavad. Lisaks on igas mõttekojas 1 kohalik teema, mille eesmärk on leida ennekõike kohalikule probleemile kohe koos äratehtav lahendus.

Loe edasi...

vt ka Teeme Ära 2008 koduleht

Esindusdemokraatia ja osalusdemokraatia

Esindusdemokraatia erineb osalusdemokraatiast ehk vahetust demokraatiast selle poolest, et ta ei eelda kõigi kodanike vahetut osalemist seadusloomes ja valitsemises.
Esindusdemokraatia puhul valib rahvas enda hulgast esindajad ning delegeerib neile õiguse osaleda seadusloomes ja valitsusstruktuurides.

Kodanikuühiskond

Kodanikuühiskond

Eestis määratletakse kodanikuühiskonda kui kõiki inimesi huvide ja võimete kohaselt kaasavat osalusühiskonda, mis hõlmab inimeste omaalgatuslikku koostööd oma huvide järgimiseks ning avalike asjade arutamises ja otsustamises osalemiseks, samuti seda koostööd võimaldavaid ühendusi, võrgustikke ja institutsioone. Kodanikuühiskond tähendab suutlikku avalikku sektorit, tugevat erasektorit ja aktiivset kolmandat sektorit. (Allikas: Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit)

vt Riigiportaali

vt Mittetulundusühingute kodulehte

29 марта пять лет назад Эстония вступила в НАТО

Пять лет назад 29 марта в Вашингтоне депонировали ратификационные грамоты Эстонии о присоединении к Североатлантическому договору, т.е. Эстония стала полноправным членом НАТО.
Loe edasi ...

Eesti NATO-ga ühinemise aastapäev

Täna viie aasta eest liitusime NATOga

Täna möödub viis aastat päevast, kui Washingtonis deponeeriti Põhja-Atlandi lepingu Eesti ratifitseerimiskirjad ehk Eestist sai NATO täieõiguslik liige.
Loe edasi...

Sunday, March 15, 2009

I teema Nüüdisühiskond

I teema võtmepunktid

Ühiskonna mõiste. Nüüdisühiskonna kujunemine (industriaalühiskond, postindustriaalne
ühiskond, teadmusühiskond, siirdeühiskond).

Võim majanduses, riigis ja inimsuhetes. Võimu tunnused ja teostamise meetodid.

Demokraatia põhiprintsiibid ja –väärtused.
Seadused ja õigusnormid. Riigi mõiste. Riigivõimu tunnused. Õigusriik.

Avalik ja erasektor. Kodanikuühiskond. Ühiskonna sotsiaalne struktuur.
Huvid. Pluralismi olemus ja tähtsus.

Sotsiaalsed probleemid ( tööpuudus, vaesus, kuritegevus jm). Heaoluriik. Infoühiskond.

Ühiskonna jätkusuutlikkus ja ühiskonnaelu valdkondade seotus.
II teema Ühiskonna valitsemine

Rahva osalemine valitsemises. Osalus- ja elitaardemokraatia.
Huvide esindamine parteide, liikumiste ja kutseorganisatsioonide kaudu.
Huvide teostamine ajutiste rühmituste ja isikliku aktsiooni abil. Poliitilised ideoloogiad.

Huvide esindamine valimiste vahendusel. Valimiste funktsioonid. Demokraatlikud ja mittedemokraatlikud valimised.
Majoritaarne ja proportsionaalne valimiste süsteem. Valimiskäitumine. Valimiste tagajärjed.

Parlamentaarne ja presidentaalne demokraatia. Kõrgeim seadusandlik võim - parlament, selle moodustamine ja ülesanded. Parlamendi töökorraldus. Kõrgeim täidesaatev võim - valitsus, selle moodustamine ja ülesanded.

Riigipea. Riigipea roll parlamentarismi ja presidentalismi korral.

Võimude lahusus ja tasakaalustatus. Kontroll võimude tegevuse üle. Opositsioon. Massimeediumid. Kohtuvõim.

Kohalik omavalitsus, selle funktsioonid ja pädevus. Omavalitsused Eestis.

Nüüdisühiskonna teemad

Ühiskonnaõpetuse ainekava järgi käsitletakse gümnaasiumis kuut erinevat teemat

I teema NÜÜDISÜHISKOND
II teema ÜHISKONNA VALITSEMINE
III teema ÜHISKONNA MAJANDAMINE
IV teema INDIVIID ÜHISKONNAS
V teema KAASAJA MAAILMA MITMEPALGELISUS
VI teema RAHVUSVAHELINE SUHTLEMINE