Allikas: Lastekaitseliit
Teadmistepäeval, 1. septembril ootavad üldhariduskoolid taas 135 390 õppurit, 14 460 last lähevad kooli esimest korda.
Õigus haridusele on lapse peamisi inimõigusi. Ühiskond peab seda õigust tingimusteta väärtustama, selle sisu iga päev edasi arendama ja saavutusi tunnustama. Oleme uhked, et Eesti õpilased on PISA uuringute järgi ühed targemad Euroopas. Samas ei ole üle 2500 koolikohustuslikus eas lapse ühegi Eesti kooli nimekirjas. Eelmisel õppeaastal katkestas kooli ja jäi põhihariduseta 261 last.20. sajandi hierarhiline tuupimiskool on end ammendanud.
Meie aeg nõuab koostööd ja julgust teha iseseisvaid otsuseid. Kuidas luua innustav koolikeskkond ja saata sinna motiveeritud õpilane?
Õpiedu ja turvalisust toetava õhustiku saame luua usalduse ja lapsekeskse kasvatuse kaudu. Õppur peab olema üks tipp võrdhaarses kolmnurgas laps—kodu—kool. Ometi usub 25% Eesti täiskasvanuid, et lapse arvamust ei pea arvestama.
Peame tõhustama vanemaharidust, õpetajate kutseoskusi ja ühiskonna kui terviku teadlikkust lapsest kui partnerist. Vajame kõigi, sh erivajadusega laste osalust neile jõukohastes otsustustes. Üksteist arvestava ja usaldava kodu- ja koolikeskkonna kujundamine peab olema ühiskonna ühine pikaajaline eesmärk.
Edasi loe siit ...
No comments:
Post a Comment